ششمین جشنواره بین المللی پویانمایی تهران روز پنج شنبه 15 اسفندماه با برگزاری مراسم اختتامیه و معرفی برگزیدگان مسابقه ایران و بین الملل پایان یافت.
به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، در مراسم اختتامیه که با حضور مرتضی میرباقری معاون سیمای سازمان صدا و سیما، مهدی فرجی مدیر شبکه دو سیما، محمد میرکیانی مدیر گروه کودک شبکه دو، محسن چینی فروشان مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و مسئولان فرهنگی و هنرمندان پویانما و جمعی از رایزنان فرهنگی سفارت خانه های خارجی در ایران برگزار شد، حسین وزیری رئیس ششمین جشنواره پویانمایی تهران به ارائه گزارشی از این دوره پرداخت.
وزیری گفت: حدود شش ماه پیش 18 هزار نامه الکترونیک به پویانماهای سراسر دنیا ارسال و از آنها دعوت شد تا در ششمین جشنواره پویانمایی تهران شرکت کنند. در پاسخ به این دعوت 824 فیلم از 60 کشور جهان و 564 فیلم از ایران به دبیرخانه جشنواره ارسال شد.
وی افزود: 20 هزار دقیقه پویانمایی از سوی کارشناسان مورد بازبینی قرار گرفت و 270 فیلم برای بخش مسابقه ایران، مسابقه بین الملل و بخش های جانبی جشنواره انتخاب شد. در مدت پنج روز 615‌هزار نفر در 205 سانس و هفت سینما به تماشای فیلم های بخش های مختلف جشنواره پویانمایی نشستند و تازه ترین تولیدات ایران و جهان را در این حوزه دیدند.
معاون پژوهش کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان ایران برگزاری نخستین بازار ملی انیمیشن ایران را گام بلند این دوره از جشنواره پویانمایی دانست و گفت: این بازار که در آن 45 شرکت مختلف حضور داشتند امکان تماشای آثار پویانمایی، دسته بندی و ارائه آن را برای پویانماها فراهم کرد.
وزیری با بیان اینکه جشنواره پویانمایی تهران زمانی می تواند به مفهوم واقعی موفق باشد که راهی برای فروش تولیدات پویانمایی و کمک به اقتصاد فیلم ها فراهم کند و این هنر از هنری رویایی به یک صنعت تبدیل شود.
او ابراز امیدواری کرد که در دوره آینده بازار انیمیشن به صورت بین المللی برگزار شود تا شرکت های داخلی و خارجی بتوانند برای تولید و خرید انیمیشن گام های موثرتری بردارند.
پس از صحبت های رئیس جشنواره پویانمایی تهران فیلم پویانمایی "ماسترو" که در سال 2007 کاندیدای بهترین پویانمایی اسکار شده بود، پخش شد و وجیه الله فرد مقدم نماینده هیأت داوران بخش مسابقه ایران بیانیه این هیأت را قرائت کرد. پس از آن برگزیدگان رشته های مختلف اعلام شدند و جوایز خود را دریافت کردند.
سپس فیلمی به کارگردانی مهدی گنجی از حاشیه های ششمین جشنواره پویانمایی تهران پخش شد که رخداد متفاوت جشنواره و اظهارنظرهای اهالی انیمیشن را به تصویر کشیده بود.
پل دریزن انیماتور آلمانی به نمایندگی از هیأت داوران بخش مسابقه بین الملل به روی صحنه آمد و بیانیه این هیأت را خواند که اکبر عالمی یکی دیگر از اعضای هیأت داوران ترجمه آن را به عهده داشت.
اکبر عالمی اجرایی متفاوت در مراسم اختتامیه داشت و از تمام اعضای هیأت داوران بخش بین‌الملل و مسئولان جشنواره برای اهدای جوایز دعوت کرد. برای دریافت جوایز انیماتورهای خارجی که در جشنواره حاضر نبودند، رایزن فرهنگی سفارت آلمان، سفیر آفریقای جنوبی در ایران، دبیر سوم سفارت جمهوری چک و کنسول و رایزن فرهنگی سفارت مجارستان، نماینده سفارت کانادا و نمایندگان سفارت ایتالیا روی صحنه حضور یافتند.
سپس اعضای هیأت داوران بخش بین الملل برای دقایقی با حاضران در مراسم اختتامیه سخن گفتند و با ابراز خرسندی از حضور در این رویداد اعلام کردند که از ظرفیت های انیمیشن در ایران و حجم وسیع علاقه مندان به این هنر شگفت زده شده اند.
اما مهمترین سخنرانی متعلق به پل دریزن بود که جایزه ویژه دبیر جشنواره را برای 50 سال فعالیت هنری در زمینه انیمیشن دریافت کرد. او گفت: فکر نکنید من پیر شده ام. وقتی به کشورم برگردم، دو فیلم انیمیشن دیگر در دست ساخت دارم که آنها را تولید خواهم کرد و به زودی به ایران برمی گردم تا این دو اثر را به شما تقدیم کنم.
آسیفای ایران نیز در پایان مراسم بیانیه خود را قرائت و دوجایزه ویژه خود را به محمدرضا کریمی صارمی دبیر جشنواره پویانمایی تهران و مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی اهدا کرد.
ششمین جشنواره پویانمایی تهران روز پنج شنبه 15 اسفند با معرفی برگزیدگان مسابقه ایران و بین الملل به کار خود پایان داد.

منبع: سایت جشنواره

تاریخ خبر: 88/01/26