Mr. Kasraeeدر جهان تولیدات انیمیشن حرفه ای طبقات مختلفی وجود دارد که ضرورتا می بایستی با توجه به روش های موجود که تاکنون خلق و تجربه شده است خود را با یکی از این طبقات تولید انطباق دهیم . همچنین با دنبال نمودن تجارب انجام شده توسط دیگران ، می بایستی به بالا بردن کمیت و کیفیت اقدام نموده و اگر بتوانیم پس از رسیدن به انتهای راه های رفته شده ، ابتکاراتی را از خود به اجرا گذاریم که راه های جدید و قابل استفاده ای را ایجاد نماید ، آنگاه می توانیم مدعی ایجاد روش های نوین در تولید انیمیشن باشیم که قطعا بسیار با ارزش است.
بدیهیست موضوع محتوا مبحثی دیگر است که نیاز به کارشناسی جداگانه ای توسط متخصصین حوزه اندیشه و هنر را دارد.
بکارگیری صحیح ابزاری و نیز روند روبه رشد آن موضوع مهمی است که خواه ناخواه توجه تمامی دست اندرکاران حوزه تولید انیمیشن در کشور را به خود جلب نموده است . قابلیت هایی که می تواند هم نیازهای رسانه ملی و هم کشور را در زمینه انیمیشن برآورده سازد و هم مسیر را به سمت بازار منطقه ای و یا جهانی سوق دهد. ان شاء اله
رسانه ملی که یکی از مکان های مهم و پایه ای برای این تخصص و هنر است در حال حاضر عمده ترین حجم استفاده از انیمیشن را برای بیننده تامین می نماید.
شبکه دوم سیما که بخش عمده ای از زمان خود را به شبکه کودک و نوجوان اختصاص داده ، مسئولیت ارائه حدود 8 ساعت برنامه را در حال حاضر برای نسل جدید کشور در دستور کار خود قرار داده است که انصافا کار بزرگی است و با توجه به روند کیفیتی که قطعا مورد نظر مدیران مسئول و تصمیم گیر این برنامه ها می باشد ، این روال سنگین تر و نیازمند تلاش بیشتر خواهد بود.
برنامه های کودک ونوجوان که عناصر تشکیل دهنده آن برای دست اندرکاران این حوزه مشخص تر است ، بخش ویژه ای به نام انیمیشن دارد که بدلائل مختلف همواره مورد توجه بوده کمااینکه این موضوع در سایر ملل و کشورها نیز به همین منوال برقرار بوده و کانال های مختلف ماهواره ای با عناوین مختلفی برای خردسال ، کودک و نوجوان و با تفکیک بندی های مناسبی نسبت به پخش برنامه های انیمیشن قابل استفاده این گروه های سنی اقدام می نمایند و موضوعات مختلفی نیز ارائه می شود .
نقش انیمیشن به عنوان هنر و یا صنعت و یا هر چیز دیگری که هیچکدام غلط نیستند ، نقش بسیار تاثیر گذار و غیر قابل حذف و یا کاهش است و با توجه به اصول پایداری ، روند افزایش مقدار و کیفیت به عنوان دو مهم باعث می شوند تا انیمیشن به یک واقعیت ضروری انکار ناپذیر و غیر قابل حذف تبدیل شود.
رسیدن فقط یک کانال تلویزیونی به پخش حداقل 8 تا 12 ساعت برنامه با متدهای مختلف (زنده ، عروسکی ،انیمیشن و....) که خارج از حوصله این متن است ، به صورت روزانه کار جدی و با برنامه ریزی دقیقی است ولی اصلا نشدنی نیست زیرا سالهاست این حجم و نیز بیشتر از این را روی سایر آنتن های کشورهای دیگر را شاهد هستیم
اگر فقط 40 تا 50 درصد این حجم را انیمیشن به خود اختصاص دهد ما روزانه نیاز به میانگین 300 دقیقه (5 ساعت) برنامه داریم و هرچقدر بتوانیم بازار تولید داخلی را به این مقدار تولید نزدیک کنیم خارج از منطق نیست .
یعنی اگر بتوانیم از میزان 5ساعت نیاز انیمیشن روزانه تنها 3 ساعت ان را به تولید انیمیشن داخلی متکی نمائیم سالانه 1100 ساعت برنامه باید تولید گردد و به اصصلاح موجود در انیمیشن (000/66 دقیقه) تولید !
در واقع حداقل 000/66 دقیقه تولید با محتوا و کیفیت مورد نیاز است تا امورات یکسال یک کانال رسانه ملی با پیش بینی های حداقل تامین گردد.
این مقدار تولید با توجه به تجارب نگارنده و حدود توانمندی های هر فرد متبحر ، نیازمند چندین شرکت و تشکیلات منسجم بزرگ است که بتوانند با سازماندهی مناسب نسبت به تامین بخش هایی از این حجم و بنا به توانمندی های خود اقدام نمایند.
میسر شدن این موضوع مهم یعنی رسیدن بازار تولید انیمیشن داخلی به حجم حداقلی قید شده در توضیحات بالا ، مستلزم حمایت های مختلفی است ،
- تسهیلات بلاعوض برای راه اندازی شرکت ها و موسسات همانند کشورهای صاحب صنعت انیمیشن در دنیا که از انیمیشن کره و چین می توان به طور کاملا مشخص یاد نمود .
- تسهیلات بانکی و اخذ وام های تولیدی
- پیش خرید محصولات توسط سازمان های مصرف کننده این محصول مانند رسانه ملی
- داشتن امتیازات فروش محصول به گونه های ویدیو رسانه و ...
- دادن امتیازات ویژه به پخش محصولات تولید داخلی
و برخی موارد دیگر.
اما در خصوص بازار عرضه وتقاضای موجود انیمیشن و رسانه ملی لازم است قدری توضیح داده شود و صرفا به زمان کنونی موضوع پرداخته می شود .
از زمانی که رسانه ملی تامین انیمیشن داخلی خود را به اداره کل پویانمایی شبکه دو واگذار نموده و جناب آقای مهدی ارگانی بعنوان مدیر کل این اداره منسوب گردید ، عموم دست اندرکاران این حوزه منتظر گفتار و متعاقبا عملکرد ایشان بوده اند و ایشان در اولین مصاحبه خود تفکیک سه گانه بسیار مناسب و کاملا مدیریتی را از دست اندرکاران انیمیشن نمودند که در جراید به چاپ رسید.
این نگرش باعث می شود تا مجموعه های حرفه ای پر سابقه خود را برای حضور هرچه تمام تر در عرصه تولیدات رسانه ای آماده نموده و تلاش به حضور در گروه تعریف شده "تولید کننده حرفه ای" نمایند و نتیجه این تلاش قطعا نتایج با ارزشی را به دنبال خواهد داشت.
در کنار این واقعیت ذکر شده یعنی روند افزایش مقدار و کیفیت ، رسیدن به محتوای مناسب و ارزشمند که در واقع میوه این درخت محسوب می شود نیز از روشن و مهمی است که بایستی مورد توجه سکانداران تولید انیمیشن در ایران باشد.
لذا نگاه ارزشی ایشان مبتنی بر بررسی دقیق محتوای تولیدات باعث مسرت است ، زیرا مخاطبین برنامه های جذاب انیمیشن را معمولا کودکان تشکیل می دهند که علاوه بر پوسته و روش ارائه تصویری کاملا جذاب ، نیاز به دانستن موضوعات و مسائل مختلف دارند و اساسا جاذبه های تصویری ایجاد می شود تا حوصله بهتر و بالاتری برای جذب مطالب مختلف و متفاوت بوجود آید .
در حال حاضر به طور مشخصی کشور ما دارای نیروهای تحصیل کرده و آموزش دیده در حوزه انیمیشن در مقاطع مختلف می باشد ولی با یک تحقیق میدانی مشاهده می شود به دلایل مختلف پس از فارغ التحصیلی این افراد که هزینه های خوبی هم برای آموزش پرداخت نموده اند چند نفر وارد حوزه تولید حرفه ای و یا مدیریت انیمیشن می شوند؟ علل مختلف با درصدهای متفاوتی وجود دارد ولی یکی از عمده ترین دلایل عدم حضور این نیروهای متخصص نبودن تعادل درست بین زمان صرف شده برای کار و درآمد این مقدار زمان برای گذران امورات نفر است .
بیشتر این فارغ التحصیلان وارد زمینه های گرافیک ، فیلم زنده و.... می شوند که دلایل آن کاملا معلوم و مبتنی بر واقعیت عدم تعادل زمان و هزینه است.
چنانچه مدیر انیمیشن جدید رسانه ملی بتواند این تعادل را به شکل معقولی درآورد ، قطعا اتفاق بزرگی در پیش خواهد بود.
 در این مسیر اختلاف سلیقه همیشه وجود داشته و خواهد داشت و این مختص به ما نیست کمااینکه برخی فیلم های انیمیشنی که در کمپانی های معتبر تولید می شوند و چند ده میلیون دلار هزینه بر می دارند نیز همین منوال را دارد لیکن عمده بحث ایجاد مکان ها و سکوهای حرفه ای تولید مناسب و مستمر است که می تواند بار این حجم تولید مورد نیاز فعلی را بردوش بگیرند.

تاریخ خبر: 88/07/02